28 marzec 2018 Świąteczne zwyczaje

Każde święta są nierozerwalnie związane z tradycją i zwyczajami. Często w różnych częściach Polski są one inne. I o ile wszędzie święcimy pokarmy, ozdabiamy jajka, czy oblewamy się wodą na śmigus-dyngus, to w niektórych miejscach funkcjonują jeszcze inne zwyczaje. Poznajcie  je.

Zakaz pieczenia chleba
Dotyczył 7 dni przed Niedzielą Palmową. Jeśli w tym czasie gospodyni wypiekła chleb, groziło to sprowadzeniem na całą wieś suszy. Dlatego w celu ukarania takiej gospodyni wrzucano ją i jej garnki do pobliskiej rzeki, czy stawu.
Pogrzeb żuru i śledzia
Dawniej ludzie bardzo rygorystycznie przestrzegali przedświątecznego postu i ograniczali się do jedzenia praktycznie tylko żuru i śledzi. Dlatego w Wielki Piątek z radości, że post dobiega końca, mieszkańcy wsi z okrzykami radości zakopywali w przygotowanym wcześniej dole „znudzone” pokarmy, z którym rozstawali się na cały rok.
Obmywanie się w rzece
Z rana w Wielki Piątek obmywano się wodą z rzek czy jezior. Wierzono, że ochroni to przed chorobami. Uważano, że woda z naturalnych zbiorników ma właściwości oczyszczające i uzdrawiające. 
 
Bicie rózgą
Raczej zapomnianym już zwyczajem są tak zwane „boże rany” upamiętniające biczowanie Jezusa. Kobiety w tym dniu symbolicznie biły męża i dzieci rózgą.
 
(za Głos Wielkopolski i Gazeta Wrocławska)

Wesołych Świąt!

zajaczki