21 czerwiec 2018 Witaj lato!

21 czerwca 2018 roku to pierwszy dzień astronomicznego lata. Dzisiejszy dzień jest najdłuższy w roku i będzie trwał 16 godzin i 46 minut. Natomiast noc z 21 na 22 czerwca będzie  najkrótsza w roku.

Z datą nadejścia astronomicznego lata związana jest tradycyjna Noc Kupały. Jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, radości i miłości. Na Podkarpaciu i Śląsku nazywane jest Sobótką, na Warmii i Mazurach – Palinocką, zaś nazwa Noc Kupały (albo Kupalnocka) utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

W Noc Kupały, zgodnie z tradycją spędza się radośnie czas na wspólnych zabawach i tańcach, przy ogniskach rozpalanych nieopodal rzek.  Dziewczęta plotą z kwiatów i ziół wianki, które puszczają w nurty rzek z zapalonymi świecami. Jeśli wianek  wyłowi kawaler – oznacza to szybkie zamążpójście.

Z nocą Kupały związane jest też poszukiwanie kwiatu paproci, któremu przypisuje się magiczną moc. Jego odnalezienie jest symbolem bogactwa siły i mądrości. Stąd w Noc Kupały, zgodnie z tradycją, wiele osób szuka w lasach i na mokradłach tego tajemniczego, mieniącego się cudownym blaskiem i zakwitającego tylko w jedną noc kwiatu. Tak na prawdą to tylko mit, bowiem paproć nie kwitnie, ponieważ należy do rzędu roślin bezkwiatowych.

Cieszmy się latem! Potrwa ono do 23 września.

wianek